top of page

Проекти в детската градина

 

Проект „Без звънец”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка с обявения конкурс от Министерството на образованието, младежта и науката,

 

по проект „Училище на две скорости”, Компонент 1 „Без звънец” или подкрепа за деца, изоставащи от учебния материал от схема за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001-4.1.02 „Образователни услуги за ученици, изоставащи  от учебния материал и деца с изявени дарби”, Компонент 1: ”Подкрепа за деца, изоставащи от учебния материал” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

 

Срок на реализиране - 01.01.2010г. – 01.09.2010г.

 

 

Основна дейност на проекта - допълнително обучение по български език и литература в подготвителна група.

Цел - намаляване риска от ранно напускане на образователната система на деца от подготвителна група.

Общ брой групи, включени в проекта – 2бр.

Очаквани резултати - децата да се подготвят за успешна и социално ориентирана езикова комуникация, с желание и стремеж за общуване на книжовен български език.

 

 

Проект ,,Еднакви и различни - ние всички сме деца”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка с обявения конкурс от Министерството на образованието, младежта и науката,

    

проект на Оперативна програма  „Развитие на човешките ресурси”, по схема за безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001- 4.1.04  „Подпомагане на обучението на деца и ученици със специални образователни потребности”.

 

Срок на реализиране - 01.11.2011г. – 31.08.2012г.

 

 

Партньори в този проект са ЮЗУ „Неофит Рилски” гр. Благоевград. Лектори - доц. Димитър Милиев и ст. ас. Елка Горанова.

Основни дейности:

Дейност 1. - Обучение и подготовка на учители и на специалисти с педагогически функции  в детските градини за оценяване на образователните потребности и за работа с деца със СОП.

Дейност 2. - Осигуряване на специални учебно–технически средства, апаратура и дидактически материали за обучението на деца със СОП.

Дейност 3. - Дейности, насочени към подпомагане  социализацията и интеграцията на децата със СОП.

1. Речева дейност  - 2 групи по 12  деца или общо 24 деца с двама ръководители.

2. Музикална дейност - 2 групи по 12  деца или общо 24 деца с двама ръководители.

3. Игрова дейност - 2 групи по 12  деца или общо 24 деца с двама ръководители.

Дейност 4. - Осигуряване на информираност и публичност по проекта.

Цел - интегриране, социализиране и подпомагане на образователния процес на децата със специални образователни потребности към групата в детската градина.

Очаквани резултати - по-бързо и лесно интегриране, социализиране и  коригиране на езиково – говорните нарушения при деца със специални образователни потребности. Създаване на предпоставки за успешна социализация на децата със СОП. Промяна в нагласите и поведението – по-голяма увереност, подобрена комуникация.  Гарантирано правото на равен достъп до качествено образование на децата със СОП. Придобити нови знания, умения пряко свързани с целите на дейностите. 

 

   

 Проект „Заедно учим и творим”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка по обявена конкурсна процедура на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства,

    

за кандидатстване по Приоритет 3 "Утвърждаване на интеркултурната перспектива като неотменна част на образователната интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в процеса на модернизация на българската образователна система".

 

 

     Тема:  1. Проекти, утвърждаващи културното многообразие на етническите малцинства като обща ценност.

                   2. Проекти, насочени към представяне на културната специфика на отделните етнически малцинства.

                   3. Проекти за повишаване на интеркултурната компетентност на учители за работа в мултиетническа среда.

 

Срок на реализиране - 01.11.2011г. – 30.06.2012г.

 

 

Партньори в този проект са ЮЗУ „Неофит Рилски” гр. Благоевград. Лектори – доц. д-р Мая Сотирова Сотирова; доц. д-р Маргарита Христова Колева; доц. д-р Траян Александров Попкочев;

Основни дейности:

Дейност 1.  - Координация.

Дейност 2. - Обучение и подготовка на учители  за работа в мулти-културна среда.

Дейност 3. - Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата от етническите малцинства.

1. Дейност 3.1. - Фолклор  и традиции на различните етноси - 1 група от 12  деца с един ръководител.

2. Дейност 3.2. - Театрално изкуство - 1 група от 12  деца с един ръководител.

3. Дейност 3.3. - Ние танцуваме - 1 група от 12  деца с един ръководител.

Дейност 4.  - Осигуряване на информираност и публичност по проекта.

Цел - Улесняване на достъпа и засилване на мотивацията за активно включване в образователния процес на групите в неравностойно положение в предучилищна възраст.   

Осигуряване на  достъп до качествено образование на  децата, за които българският език не е майчин, чрез насърчаване на ранно детско образование и творческо развитие, работа с родителите, изграждане на толерантна образователна среда, която стимулира приемането на „различния”.

Очаквани резултати - заздравяване ромската културна и етническа идентичност - децата да се почувстват горди от традициите и културата на предците си, а това ще им помогне да се осъзнаят като достойни граждани на България;  обособяване и развитие на играта като съвместна дейност, като основа за пораждане и преобразуване на муждуличностните отношения;  опознаване и популяризиране на богатия фолклорен свят на ромите, както и ще формира у участниците умения за работа с различни културни модели. 

 

 

Проект „Обучение по образователно направление

Български език и литература”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка по обявена конкурсна процедура на Министерството на образованието, младежта и науката и  РИО БЛАГОЕВГРАД,   

 

за кандидатстване по Националната програма „С грижа за всеки ученик”, Модул „Осигуряване на допълнително обучение от подготвителните групи”. 

 

Срок на реализиране - 08.10.2012г. – 30.06.2013г.

 

 

Основна дейност - допълнително обучение по български език и литература.

Цел - допълнително обучение по български език  за деца, за които българският език не е майчин, за изравняване на стартовите им позиции с тези на останалите деца.

Общ брой групи, включени в проекта – 2 бр. с  двама ръководители.

Очаквани резултати - Резултатите, които се очакват след реализиране на предвидената дейност са: да се направи по-ефективен процеса на интеграция на децата и учениците от етническите малцинства; да се създаде благоприятна среда в детската градина и да се промени нагласата в посока към толерантност към всички етноси.

 

 

 

Проект „С грижа за всеки ученик”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка по обявена конкурсна процедура на Министерството на образованието, младежта и науката и  РИО БЛАГОЕВГРАД,

    

за кандидатстване по Националната програма „С грижа за всеки ученик”, Модул 2 „Осигуряване на допълнително обучение от подготвителните групи”. 

 

Срок на реализиране - 21.10.2013г. – 23.05.2014г.

 

 

Основна дейност - допълнително обучение по български език и литература.

Цел -  допълнително обучение по български език  за деца, за които българският език не е майчин, за изравняване на стартовите им позиции с тези на останалите деца; изграждане на толерантна образователна среда, която стимулира приемането на „различния”. намаляването на броя на необхванати и отпадащи деца от ДГ.

Общ брой групи, включени в проекта – 1бр. с  един ръководител.

Очаквани резултати - да се направи по-ефективен процеса на интеграция на децата и учениците от етническите малцинства; да се създаде благоприятна среда в детската градина и да се промени нагласата в посока към толерантност към всички етноси и децата да се подготвят за успешна и социално ориентирана езикова комуникация, с желание и стремеж за общуване на книжовен български език.

 

 

Национална програма „Модернизация на материалната база в училище”

 

Настоящият проект е изготвен във връзка с обявения конкурс от Министерството на образованието и науката,

 

Национална програма „Модернизация на материалната база в училище”, Модул „Подобряване на училищната среда” .

 

 

Срок на реализиране - 01.08.2014г. – 01.09.2015г.

 

 

Основна дейност - обновяване на учебно-техническото оборудване и обзавеждане на учебни стаи, кабинети и работилници за професионално обучение, учебни пособия и материали, подмяна на училищно обзавеждане и подови настилки в сградите.

Цел - подобряване на учебната среда чрез обновяване на материално техническата база на училищата и обслужващите звена.

Очаквани резултати – подновяване на учебното оборудване и обзавеждане в детската градина.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА "ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА" 2020 г.,

МОДУЛ Е "ПЛОЩАДКИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА"

 

Настоящият проект е изготвен във връзка с обявена конкурсна процедура от Министерството на образованието и науката,

  

Срок на реализиране - до 15.12.2020г.

Основна дейност - Осигуряване на външна и вътрешна площадка (подвижна зона) за обучение по безопасност на движението по пътищата (БДП) в детските градини.

 

Цел - Осигуряване на обучение по безопасност на движението по пътищата, чрез осигуряване на външни и вътрешни площадки (подвижни зони) в детските градини и училищата с цел намаляване на инциденти с деца и ученици по пътищата.

 

Очаквани резултати - подобряване качеството на знанията и уменията, свързани с обучението и възпитанието на децата и учениците за безопасност на движението по пътищата, както и до намаляване на броя и последствията от пътнотранспортните произшествия с участието на деца.

bottom of page